Bloglar


DEEPFAKE

Enise tarafından ,yazıldı


Jan. 24, 2022, 1:23 p.m.DeepFake sözcüğü, "deep learning" (derin öğrenme) ve "fake" (sahte) kavramlarından türetilmiştir.

Yapay zeka terminolojisi dahilinde, "derin öğrenme" tekniği kullanarak oluşturulan sahte videolar "DeepFake" olarak adlandırılmaktadır.

Bugün yapay zeka teknolojisi yardımıyla, dijital bir görüntüyü, birkaç tıkla değiştirip, yüzü,sesi, mimikleri ve konuşması ile kişilerin kendisinden ayırt edilemeyecek kadar inandırıcı, gerçek dışı videolar üretmek mümkün!

Devamını Gör

DATA SCRAPİNG (VERİ KAZIMA)

Enise tarafından ,yazıldı


Jan. 24, 2022, 1:11 p.m.DATA SCRAPİNG NEDİR?


Data Scraping (Veri kazıma), Web sitelerinden veri çıkarma işlemidir.

VERİ KAZIMA AŞAMALARI


1. Web Taraması: Genelde “örümcek” olarak adlandırdığımız bir web tarayıcısı, aradığımız içeriği araştırmak için interneti tarayan ve linkleri toplayan bir sistemdir. 

2. Web Kazıması: Bir web kazıyıcı, bir ...

Devamını Gör

API NEDİR?

Enise tarafından ,yazıldı


Jan. 24, 2022, 12:19 p.m.API, Türkçede “Uygulama Programlama Arayüzü” anlamına gelen “Application Programming Interface” tanımının baş harflerinden ortaya çıkmış bir terimdir. Kısa bir tanımla API, kendine ait veriler ve çalışma prensipleri ile geliştirilmiş uygulamaların, birbirileri ile iletişime geçerek çalışmasını mümkün kılan yazılımdır.

Devamını Gör

BLOCKCHAİN NEDİR? GÜVENLİ KILAN NEDİR ?

Enise tarafından ,yazıldı


Jan. 21, 2022, 1:53 p.m.NEDİR ?  


Blockchain (Blok Zinciri), bloklardan oluşan zincir yapıyı tanımlıyor. Bir veritabanı türüdür.Blockchain'in amacı, dijital bilgilerin kaydedilmesine ve dağıtılmasına izin vermek, ancak düzenlememektir.

BLOCKCHAİN'İ GÜVENLİ KILAN NEDİR ?


Bir düğüm, dizüstü bilgisayar, bilgisayar veya telefon gibi herhangi bir cihaz üzerinde kurulabilir. Düğümler aktif olmalı ve IP ...

Devamını Gör

İNTERNETİN YENİ ÇAĞI: WEB 3.0

Enise tarafından ,yazıldı


Jan. 21, 2022, 1:37 p.m.Web 3.0 Nedir?


WEB 3.0 denilen kavram, internetin Decentralized yani Merkeziyetsiz ve Peer to Peer (Eşten Eşe) olacak şekilde kullanılabilen, tamamen blok zincir destekli ve kişiselleşmiş halini ifade ediyor.


Kullanmış Olduğumuz Web Sürümü (WEB 2.0) ile WEB 3.0 Farkı Nedir? 


Web 2.0 ile Web 3.0 ...

Devamını Gör

İNTERNETİN GELECEĞİ 'METAVERSE'

Enise tarafından ,yazıldı


Jan. 15, 2022, 3:24 p.m.Metaverse Kavramı Ne Anlama Geliyor?

Meta (ötesinde olan) ve Universe (evren) kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkan bir kavramdır. Evrenin ötesinde anlamına gelir.

Bilgisayar başında olmak yerine, kurgusal bir gerçeklik olan metaverse'de bütün dijital ortamların birbirlerine bağlandığı bir sanal dünyaya yalnızca kulaklık ve gözlükten oluşan ekipmanla girebiliceksiniz.

SPAGETTİ KOD

Enise tarafından ,yazıldı


Jan. 15, 2022, 1:21 p.m.SPAGETTİ KOD NEDİR?

Bilgisayar kodlamasında, bir kodun okunabilirliğinin düşük olması, yani kod takibinin zor olması durumunda, koda verilen isimdir.

Genellikle yapısal programlama dillerinde fonksiyonların bulunması ile birlikte GOTO gibi , kodun içerisinde bir yerden başka bir yere atlayan komutların kaldırılması mümkündür.

Bu tip komutların kullanılması durumunda, kodun hem ...

Devamını Gör