Yazılıma sıfırdan başlayacağım yapabilir miyim?

“Eğer bir şey yeterince önemliyse, onun için gayret göstermelisiniz. Olası sonuç, başarısızlık olsa bile.”

Bu sektörde yer edinebilmenin tek yolu tutku derecesinde merak olacaktır. Eğer merakım, tutkum da var öğrenmeye nereden başlamalıyım diye soruyorsanız, öncelikle programlamanın mantığını kavrayabilmek adına basit kodlama eğitimlerini takip ederek işe başlamalısınız. Yazılımın mantığını, algoritmasını öğrenmek çok önem taşır. Bir yazılımcının öğrendiklerini pratiğe dönüştürmesi noktasında proje üretmesi gerekmektedir. Neos Yazılım olarak biz de projelere öncelik vermeliyiz. Çünkü sertifikalar yazılımcıyı belirli noktaya kadar götürürken asıl önemli olan yaratıcı projeler üretmektir. Sıfırdan proje üretildikten sonra yazılım çok daha pratik bir şekilde öğrenilir. Web yazılımları proje üretilerek daha iyi öğrenilir.

Sıfırdan yazılım öğrenmeye başlamadan önce yazılımın önemini kavramamız gerekir. Günümüzde ev aletleri, oyuncaklar gibi basit cihazlardan uzay mekiği gibi birçok üst düzey teknolojiye kadar her alanda yazılım kullanılıyor. Yazılım vazgeçilmez bir gerçeğimiz haline geldi. Akıllı ev teknolojilerinin de gelişmesi ile birlikte evinizden uzakta olduğunuzda bile yazılımlar sayesinde çamaşır makinesi, süpürge, doğal gaz, elektrik, su, güvenlik kamerası, perde..vs gibi cihazları çalıştırabilirsiniz. Günümüzde herkesin hayranlıkla baktığı otonom kendi kendine gidebilen araçlarda milyonlarca yazılım kod satırı bulunuyor. Neredeyse yapılan her makinanın içerisinde ve her alanda yazılım ile karşılaşmak mümkündür. Sıfırdan veya belli bir seviyede yazılım bilmeniz önemli değil, asıl önemli olan her zaman günceli yakalamalı ve gerekirse tekrardan bir eğitim alarak güncel yazılım bilgisine erişmek her zaman sizin için faydalı olacaktır.

"Yazılım işine nereden başlamalıyım? Hangi programlama dilini öğrenmeliyim? Hangi kitabı okumalıyım? kendimi nasıl geliştiririm? gibi sorular aslında yazılım öğrenmek isteyen birçok kişi için merak edilen sorulardır. Yazılıma sıfırdan başlayanlar elbette ki gerekli özveriyle başarıyı yakalayacaktır. Bu noktada önerilecek tavsiyeler:

  • Öğrenme hedefinizi listeleyin.
  • Eğitmeninizin sizin için belirlediği ödevleri, rol ve sorumlulukları yerine getirmeye çalışın.
  • Verilen uygulama çalışmalarını eksiksiz yerine getirin.
  • "Yazılım öğrenemiyorum" gibi olumsuz düşünceleri unutun ve eğitmeniniz ile iletişim halinde olun.
  • Sıfırdan yazılım  eğitimi aldığınız için tam odaklanın ve dikkatinizi verin.
  • Daha kolay bir dille başlayın.
  • Karşılaştığınız sorunlar ve aldığınız hataları %99 başkası da almıştır. Bu yüzden hemen pes etmeyin.
  • Bazı bahaneleri yok edin. "x yaşına geldim artım bu yaştan sonra öğrenemem, ilgili bölümü okusaydık öğrenirdik artık olmaz"demeyin. 
  • Yaptığınız işten keyif almaya bakın. Zamanla yapabildiğinizi gördükçe motivasyonunuz yükselecektir.
  • Gece gündüz demeden araştırın, okuyun, yazın, deneyin. Bir poblemi çözemediğinizde ya da bir projeyi bitiremediğinizde uykularınız kaçsın. Binlerce yazılımcı ile aynı yoldan geçiyorsunuz merak etmeyin.

Özellikle sıfırdan yazılım öğrenenlerin hata aldığında karşılarında geri dönüt verebilecek bir muhatap olmalıdır.  Aksi takdirde katılımcı ümitsizliğe düşüp pes edebilir ya da yanlış öğrenmeler kalıcılaşabilir. Neos Yazılım bu noktada katılımcılarından olumlu dönüş almakta. Çünkü gerek online gerek yüz yüze eğitimlerimizde interaktif ortam sağlanmakta. Elbette ki yazılımcı olma yolunda sorulara belli cevaplarımlarımız olsa da en başta katılımcı yapabileceği noktasında kendine inanç duymalı. Çünkü biliyoruz ki istedikten sonra yapılamayacak şey yoktur.