Yazılım Uzmanlığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Dünyada ve Türkiyede yazılım alanında uzmanlığınızı kanıtlayacak niteliğe sahip belirli bir sertifika yoktur. Kurumlar kendi isimlerini ve anlaşmalı oldukları başka kuruluşların isimlerini taşıyan sertiikalar vermektedir. Bu nedenle uzmanlaşmak istediğiniz alanda eğitim alırken bilinen prestijli kurumlar arasından seçim yapmak önemlidir.

Eğitim kurumu seçiminizi yaptıktan sonra yazılım uzmanlığı sertifikası almak için öncelikle sertifikasyon sağlayan kurumun gerekli şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar arasında genellikle eğitim ve deneyim gereksinimleri bulunur. Eğitim gereksinimleri arasında yazılım geliştirme veya yazılım mühendisliği gibi konuları içeren bir eğitim programını tamamlamak veya belirli bir süre boyunca yazılım alanında çalışmış olmak gibi şartlar yer alabilir. Ayrıca, sertifikasyon sınavını başarıyla geçmeniz de gereklidir. Sertifikasyon sınavı genellikle teorik ve uygulamalı sorular içerebilir.

Yazılım Uzmanlığı Sertifikasının Geçerliliği Nasıl Kontrol Edilir?

Üniversite onaylı sertifikaların pek çoğu e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilir. Yetkin kurumların kendisine ait sertifikaların da geçerliliğinin sorgulanması söz konusu kurumun web adresi üzerinden mümkün olabilmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi sertifikanın değerini belirleyen etmen kurumun değeridir. Dolayısıyla yalnızca sorgulanabilir olması tek başına bir şey ifade etmeyebilir.

Yazılım Uzmanlığı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Sertifikalar bir işe başvurulacağı zaman ön yazı niteliği taşır. Ön yazınızda ne kadar kaliteli bir firmanın imzası varsa o kadar dikkat çekersiniz. Örneğin Neos Yazılım Akademi ve bazı otorite konumdaki eğitim kurumları sertifikalarını belirli kriterlerle teslim ettiği için sertifikaları değer taşımaktadır. Fakat hemen hemen hiçbir işveren yalnızca sertifika üzerinden işe alım yapamaz. Her firma aday'ın söz konusu pozisyonun gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kendi inceleme ve mülakat süreçleriyle tespit etmek durumundadır. Bu noktada sertifikanızı hangi kuruluştan aldığınız fark etmeksizin, proje ve yeteneklerinizle o sertifikaları desteklemeniz gerekir.