Yazılım Uzmanı Nedir? Yazılımcı Ne iş Yapar?

Yazılım eğitimi alıp, iyi bir yazılımcı olmanız için bilmeniz gerekenler.

YAZILIM UZMANI NEDİR?

Yazılım uzmanı bağlı olarak çalıştığı kurumun ihtiyaçlarına göre araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan, yazılım programları tasarlayan kişidir. Bilişim çağının getirdiği teknolojik gelişmelere bağlı olarak projeler üretir. Sürekli gelişen, yenilenen sistemi takip eder ve kendini geliştirir. Sadece bir kuruma bağlı olarak değil Freelancer olarak da çalışabilir.

YAZILIM UZMANI NE İŞ YAPAR?

 • Mobil cihazlarda, bilgisayarda ya da yazılım kullanılan farklı ortam içerisinde sistem geliştirir.
 • Bahsettiğimiz söz konusu olan ortamlarda yazılım tasarlar, geliştirir. Yazılımın ve kurulan sistemin geliştirilmesini ve kontrolünü sağlar.
 • Teknolojinin her daim gelişmesi nedeniyle değişen yazılım sektörünü güncel tutmak ve adapte olabilmek için sürekli araştırma yapar, kendini geliştirir.
 • İşletim sistemleri kurar ve kontrolünü sağlar.
 • Yazılımların hatasız çalışması için dikkatli çalışır, hata verdiği taktirde ise sorunu bulup çözümler üretir.

YAZILIM UZMANINDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER?

 • Yazılım alanında kendini geliştirmiş olması ve sürekli geliştiriyor olması.
 • Teorik bilgileri öğrenmesi, gerektiği yerlerde çeşitli kurslar ve dersler alıp kendini geliştirmesi.
 • Uygulama geliştirebiliyor olması, yaratıcı bir düşünce yapısına sahip olması.
 • Analitik düşünebilmesi, sakin ve sabırlı kalabiliyor olması.
 • Hata verilen bir yazılımda, o sorunu görüp çözebilmesi. 
 • Uygulamalar ile birlikte bir dökümantasyon oluşturması. (yaptığınız her projenin detaylı bir dökümantasyonu sizi çok daha iyi ifade edicektir.)
 • Yapılan hatalardan korkmamalı, aksine sorunu bulup bundan ders çıkarmalı. Sabırlı, meraklı ve her daim yeniliklere açık olmalı.
 • Yazılımcı eğer bir risk görürse bunun üzerinde çalışır hatta gerekirse bu riski gidermek, hataya dönüşmesini sağlamamak için çeşitli programlar geliştirir.

Yazılımcı, yazdığı her kodun nerede, nasıl kullanıldığını bilmeli, ezbere dayalı ve kopyala yapıştır şeklinde yazılan koddan kaçınmalı. Yazdığı her kodun neden orada kullanıldığını ya da kullanılmadığını açıklayabilmeli. Yazılımcı aslında hazır cevap diye kullandığımız tabirin tam özeti olmalı.

NEDEN YAZILIM ÖĞRENMELİYİM?

 • Yazılım öğrendiğiniz zaman bir ofise, bir kuruma bağlı kalmadan istediğiniz yerden çalışma imkanınız olur. İyi bir yazılımcı olduğunuzda ise dünyanın her yerinden çalışabilirsiniz. İster tatil de olun, isterse seyahatlerde olun bilgisayarınız yanınızda olduğu sürece sizin ofisiniz aslında her yerdir.

 

 • Teknolojinin her gün gelişmesi, gelişen teknolojiye ayak uydurmak için yazılım çok önemli bir hale geldi. Gelecekte çıkacak olan bütün meslek gruplarının temelinde yazılım yer alacak. Bunu çok net söyleyebiliyoruz. Gelişen teknolojinin hızla ilerlemesi buna yöneliyor. Ve sizlerde yazılım öğrenerek hem kişisel gelişiminize bir şey daha katıyorsunuz hem de geleceğe önden başlayarak gelişen teknolojiye ayak uydurmuş oluyorsunuz.

 

 • Yazılım öğrenmek sizin problem çözme becerinizi geliştirir. Yazdığınız kodlarda aldığınız hatalar sizler için bir problemdir. Ve sizin bu problemlerle karşılaşmanız oldukça da önemlidir. Kodlamada gözden kaçırdığınız en ufak bir hatayı bulmak için saatlerce, günlerce hatta belki haftalarca uğraşıcaksınız ama bu sizin problem çözme becerinizi en iyi şekilde geliştiricektir.

 

 • Yazılımcı bir çok alanda çalışabilir. Esnek bir kariyere sahiptir. Sağlık hizmeti bilgi teknolojilerinde, endüstriyel alanlarda, güvenlik sistemlerinde ve bir çok alanlarda esnek bir şekilde çalışabilirler.

 

 • Esnek bir kariyere sahip olabilmek içinde yazılımcı; dikkatli, çalışkan, özverili, yeniliklere açık, kendini geliştirebilen ve problem çözme becerisine sahip olan yazılımcılar aslında bu kariyere sahip olurlar.

 

 • Yazılımcıların yurt dışında çalışma ve iş bulma olanakları diğer meslek gruplarına göre çok da yüksektir. Holdinglerde, devlet kurumlarında, teknolojik alanlarda ki şirketlere kadar bir çok alanda faaliyet gösteren firmalarda çalışabilirsiniz. Yazılımcıların hemen hemen bir çoğu yurt dışı alanlarda çalışmayı da özellikle tercih ediyor.

 

 • Yazılım alanında teknoloji sektöründe çalışanların maaş ortalaması da, diğer bir çok sektöre göre %40 daha fazladır.

Bahsettiğimiz tüm sorularda bir şeyi hep tekrar ettik peki neden? Yazılımcı için kodda yaptığı hatayı bulmak, bunu görmek, saatlerce o hata üstünde durmak neden çok önemlidir?

Hangi eğitimi, hangi dersi alsak da aslında bizim kendi çabamız ve isteğimiz çok önemlidir. Neos Yazılım Akademi olarak en iyi eğitimi siz değerli katılımcılarımıza sunuyoruz. Sizin gelişiminiz için de sizlere destek oluyoruz. Ve sizleri iyi bir yazılımcı olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Eğitimlerimizde teorik bilgilerin önemli olduğu kadar sizin projeler yapıyor olmanız, proje tasarlamanız da oldukça önemli. Sizler sektöre atıldığınızda karşılaştığınız ilk mülakat sorusu “Sizler ne gibi projeler geliştirdiniz, yaptınız.” olucaktır. Ve biz de Neos Yazılım Akademi olarak sizlere eğitim sürecimizde 9 ayrı yazılım projesi yaptırıyor, staj sürecinizde de bireysel ve takım çalışmalarıyla birlikte çeşitli projeler geliştiriyoruz. İşin mantığını, algoritmasını öğrendiğiniz taktirde proje geliştiriyor olmanız aslında oldukça kolay oluyor. İşi işte öğrenmek tabirini siz değerli katılımcılarımıza eğitim sürecinde ve staj sürecinde gösteriyoruz.

Sizler çeşitli projeler geliştirerek sektöre adapte oluyor, sorun ve problem çözmede kendinizi geliştiriyorsunuz. Yaptığınız hatalar karşısında aslında ders çıkarıyor, o hatayı öğreniyorsunuz. Yazılımcı hata yapmaz, yapmamalı gibi algılardan ziyade, yapılan hataların çözümünü bularak onlardan ders çıkararak öğrenmeniz daha etkili oluyor.

Yazılımcı adayı, yazılımcı olmak isteyen bir kişi soru sormaktan çekinmemeli. Eğitimlere, derslere sıfırdan başlayan bir birey aklına takıldığı her soruyu sormalı. Neos Yazılım Akademi olarak bu süreçte hep yanınızda olucaz. Yazılımcı olma hayalinizi, kendi başarınızı ve azminizi eğitim sonunda yaptığınız güzel ve çeşitli projelerle taçlandırıcaz.

Bu süreçte ki en önemli şey sizin öğrenme isteğiniz. Sıfırdan eğitimlere başlayan katılımcımızda olduğu gibi sizde de bir tedirginlik söz konusu olabilir. Siz kendinize, bizlerde sizlere inandıktan ve çabanızı gördükten sonra bu eğitimin sonunda çok güzel sonuçlar elde ederiz.