YAPAY ZEKA İŞİMİZİ ELİMİZDEN Mİ ALIYOR?

Gizem Çelik tarafından yazıldı


Oct. 24, 2021, 7:54 p.m. 

Teknoloji ilerledikçe sürekli içinden türlü senaryolar türeyen iki kelimeyi duyuyoruz: YAPAY ZEKA. Bazen evimizin içinde eğlencemize dair bir donanımla bazen iş yükümüzü azaltan bir hizmet veren donanımla gördüğümüz bu yazılım şimdi iş arkadaşımız olacak düzeyde. Bizse iş hayatımızda iş yükümüzü azaltan şeylere ihtiyaç duyuyoruz çünkü  birçok endişe ile boğuşuyoruz: Yeterince nitelik sahibi miyiz? Yoksa kendimizi yeterince güncelleyemeyecek miyiz? Bildiğimiz dil işimizi iyi yapmaya yetecek mi? Bir dil daha mı öğrenmeliyiz? Teknoloji, "asla yetişemeyecek olma korkusu"nu tanımlayabileceğimiz bir örnek, kocaman bir dünya! İş hayatına henüz atılmamışlarımız bile bu kaygıları şimdiden hissederek geleceğe dair net görülemeyen yolculuğun ortasında kayboluyoruz.

Peki nedir bu iş hayatının içerisine sızan yapay zeka? Robotlar gelip bir çırpıda medeniyetimizi sonlandırıp bizi işsiz mi bırakacak yoksa? Bu konuda Gartner’dan size iyi bir haberim var:

Gartner araştırmasına göre; 2020 itibariyle yapay zeka 1.8 milyon işi yok ederken, yerine 2.3 milyon yeni iş tanımı oluşturacak. Raporda dikkat çeken bir diğer saptama, yapay zekanın işçilerin yeteneklerini arttıracağı yönünde. Yapay zeka ve insan ortaklığı, iş profilini büyük ölçüde değiştirecek.

İş profillerinin değişeceğini konuştuğumuza göre; merak ettiğimiz kısım olan popüler ve iyi kazançlı meslek öngörülerini konuşmadan geçmek mümkün değil. Peki bunlar neler? Araştırmacılara göre yükselişte olacak meslekler:

 

  • Veri Bilimciliği
  • Yapay Zeka/Makine Öğrenmesi Mühendisleri
  • Veri Etiketleme Uzmanlığı
  • Yapay Zeka Donanım Uzmanlığı
  • Veri Koruma Uzmanlığı

 

Bu meslek dalları hakkında merak ettikleriniz olursa yorumlara yazmayı unutmayın, eğer ilginizi çeken bir konuysa haftaya üzerine daha detaylı konuşmak üzere, sevgiler…

 

Gizem Çelik


Yorumlar


Bu Bloğa Henüz Yorum Yapılmadı , İlk Yorum Yapan sen Ol
Yorum Ekle: