Python Nedir ? Ve Neler Yapılır ?

Habip Eliş tarafından yazıldı


Oct. 22, 2021, 10:28 a.m.Python Tarihi : 

Python 1990 yılında çok sevilen bir komedi grubundan adını almıştır. İlk çıktığı yılda 1.0 versiyon ile çıkmıştır , sonrasında ise  1994 yılında 2.0 versiyona yükselmiştir , 2.0 versiyonundan sonra 2008 yılında 3.x versiyonları çıkmıştır.


  Python Logosu :Python


Kullanımı : 

Django, Zope uygulama sunucuları,Youtube ve orijinal BitTorent istemcisi Python kullanan önemli projelerden bazılarıdır. Ayrıca Google, NASA ve Cern gibi büyük kurumlar da Python kullanmaktadır. Pygame Kütüphanesi  ile 2D oyun yapılabilir, Blockchain uygulamaları kodlanabilir, uzaktan kontrol veya görüntü işleme yapılabilir, veri analizi veya veri kontrolü yapılabilir, TensorFlow, PyTorch, Keras gibi kütüphanlerle derin makine öğrenmesi uygulamaları yapılabilir.

Pek çok Linux İşletim Sistemlerinde ve Apple macOs işletim sisteminde Python öntanımlı bir bileşen olarak gelir.


Söz Dizimi : 

Python'un son derece kolay okunabilir olması düşünülmüştür. Bu yüzden örneğin küme parantezleri yerine girintileme işlemi kullanılır. Hatta bazı durumlarda girintileme işlemine dahi gerek kalmadan kodun ilgili bölümü tek satırda yazılabilir. Böylece Python, program kodunuzu en az çaba ile ve hızlıca yazmanıza imkân tanır. Sade sözdizimi ile diğer programlama dillerinden üstündür.


Pythonun Kullanım Alalnları :

yes  Rest API'si oluşturma

yes  Machine Learning

yes  Web Uygulamaları

yes  Örümcek türü yazılımlar

yes  Bilimsel

yes  Veri Analizi

yes  Ağ ve Soket programcılığı

yes  Sistem Yönetimi

yes  Siber Güvenlik Uygulamaları

Evet Arkadaşlar Bu Gün Sizlere Pythondan Bahsettim Bİr Sonraki Yazıda Görüşmek Üzre.


Yorumlar


Bu Bloğa Henüz Yorum Yapılmadı , İlk Yorum Yapan sen Ol
Yorum Ekle: