Jquery Kullanım Alanları - Javascript vs Jquery

Duhan tarafından yazıldı


Oct. 21, 2021, 11:35 a.m.Neos Yazılım Akademi'de düzenlediğimiz eğitimlerde, henüz ilk derste müfredattan bahsederken bize en sık sorulan sorular; "Jquery nedir?", "Javascript ve Jquery'nin farkı nedir?", "Javascript varken neden Jquery kullanıyoruz?" şeklinde oluyor. Library (kütüphane) ve framework ile daha önce az da olsa çalışmış arkadaşlarımız için bu sorunun cevabı basit olsa da, henüz kütüphane ve framework ile çalışmamış arkadaşlarımız için bunların ne işe yaradığını anlamak pek kolay olmayabilir. Bu blog yazısında size Jquery'den ve kullanım alanlarından bahsedeceğim. Anlatacaklarımın net olarak anlaşılması için Javascript'e dair fikriniz olması iyi olur. Fakat henüz hiç Javascript öğrenmediyseniz bile bu yazının size faydalı olacağına inanıyorum. Haydi adım adım ilerleyelim:

Jquery Nedir?

Kısa bir tanım yapmak gerekirse Jquery, John Resig tarafından geliştirilip 2006 yılında piyasaya sürülmüş bir Javascript kütüphanesidir. Jquery'nin ortaya çıkış amacı Javascripti daha kolay yazılabilen ve daha kolay okunabilen bir dil haline getirmektir. Nitekim bunu başarmıştır. Her ne kadar bazı developer'lar tarafından öldüğü söylense de, bu söylem framework/library fanatizminden öteye geçmeyip, doğruluk payı bulundurmamaktadır (Bunu sonra konuşuruz). Jquery hala yaygın biçimde kullanılmakta ve hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmektedir. Kolaylaştırmak demişken, library ve framework'lerin ortaya çıkış misyonunda yazılım geliştiricinin hayatını kolaylaştırmak vardır. Eğer şu ana kadar herhangi bir programlama diliyle çalışmadıysanız ve kavramlar size sıkıcı geliyorsa; "Jquery, Javascript'i kolaylaştıran bir kütüphanedir " diye düşünebilirsiniz.

Javascript vs Jquery

Jquery'nin işileri kolaylaştırdığından bahsettik. Şimdi bunu somut bir örnekle gösterelim.

Javascript kullanmış olanlar bilir ki eğer vanilla Javascript kullanarak bir HTML elementine erişmek istersek o elementi id'si veya class'ı ile çağırabiliriz. Öncelikle erişmek istediğimiz HTML elementini oluşturalım:

<p id="pragarafim">Bu bir paragraf</p>

Şimdi bu elemente Javascript ile erişmek için gerekli kodu yazalım:

document.getElementById("paragrafim");

Buradan sonrası, bu paragraf ile ne yapmak istediğinize kalmış. O yüzden Javascript kodunu burada bırakıyorum.

Şimdi gelelim Jquery'ye. Yukarıda yazdığımız Javascript kodunu Jquery ile yazmak istersek:

$("#paragrafim");

Yazmamız yeterli. Yani koskoca

document.getElementById

ifadesini bir tane dolar işaretiyle karşılıyoruz. Dikkat ederseniz Javascript kodunda ById ifadesini kullanarak, bunun bir id olduğunu belirttik. Jquery kullanırken bu tanımlamayı yapmaktansa, id ismi öncesinde # işareti kullanıyoruz. Eğer class ismiyle çağıracak olsak:

$(".paragrafim");

Şeklinde yazmamız yeterli olacaktı. 

Şunu not düşmekte fayda var. Jquery'de temel programlamadaki yapıların (örneğin if else, while, for) kullanımında farklı bir tanımlama yok. Yani Vanilla Javascript'te nasıl kullanıyorsak Jquery ile de aynı şekilde kullanıyoruz. Jquery bizim HTML elementleriyle olan etkileşimimizde kod yazma yükümüzü hafifletiyor.

Jquery üzerine anlatılacak pek çok konu var fakat bu yazıda sizlere yalnızca Jquery'nin neden kulannıldığını anlatma gayesinde olduğum için buradan ilerisine gitmeyeceğim. Zaten Javasccripti bilen biri için Jquery'yi anlamak 2-3 günden fazla sürmeyecektir. 

Merak ettiklerinizi yorumlar kısmından sorabilir, bir sonraki blog konusu hakkında fikrinizi yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda Bootstrap özelinde konuşmayı planlıyorum, sağlıklı kalın :)


Yorumlar


Habip Eliş
Oct. 22, 2021, 10:43 a.m.
Elinize Sağlık Güzel Blog Olmuş
Yorum Ekle: