GEÇMİŞİN RAFLARINDAN PROTEUS (ISIS-ARES)

berkay çiftçi tarafından yazıldı


Jan. 11, 2022, 11:26 p.m.Eskiden İSİS-ARES daha çok kullanılırken şimdilerde her zaman bahsettiğimiz tarihe gömülmek üzere. Neden peki? Aslında hala daha kullanılabilir ama yeni programlar ve gelişmiş yapılar oluştukça İSİS – ARES yerine farklı programlar devreye girmektedir. Aslında bakılırsa İSİS – ARES bilenler bilirler ki kullanması daha pratik ve elverişli olarak görülür. Birçoğumuz belki bu programlama dilini pek sık duymamıştır. Peki, İSİS – ARES nedir?

Labcenter Electronics firmasının bir ürünü olarak PROTEUS ismi ile karşımıza çıkmaktadır. ISIS ve ARES olarak 2 alt yapıdan oluşur. 

Aslında bu programlama dili elektrik de kullanılır. Yani İSİS ile devrenin genel çizimi yapılır ve daha sonra bu çizilen devre tasarımı ARES’e aktarılır. ARES kısmında bu devre yapısının baskı devresi oluşturulur ve bu oluşturulan baskı devre ile bizim sık duyduğumuz tüm elektronik cihazlar içinde bulunan kartlar oluşmuş olur. Daha sonra bu yapı karta aktarılır ve çizim tamamlandıktan sonra elektronik malzemeler üzerinde monte edilir.

Kısaca PROTEUS programı ile şunlar yapılabilir:

Bir elektronik devrenin çalışmasını bilgisayar ortamında denenebilir.

Bilgisayar ortamında denenmesi sayesinde paradan ve zamandan tasarruf elde edilir.

Kullanılan elemanların değerini değiştirerek nasıl bir sonuç verdiğini gözlemlemek mümkündür.

İstenilen elektronik cihaza kolaylıkla ulaşılabilir.

Grafiksel yapıda simülasyonunu gerçekleştirip görüntüsü görülebilir.

Üç boyutlu baskı devre tasarımı yapılabilir.

Birçok katmandan oluşan baskı devreleri kurabilir.


Yorumlar


Bu Bloğa Henüz Yorum Yapılmadı , İlk Yorum Yapan sen Ol
Yorum Ekle: