BENİMLE PLC’Yİ TANIMAK İSTER MİSİN ?

berkay çiftçi tarafından yazıldı


Jan. 11, 2022, 11:23 p.m.Birçoğumuz günlük yaşantımızda PLC kelimesini duymuşuzdur. Peki, bu PLC nedir? Açılımı “programmable logic controller” yani programlanabilir lojik kontrolcü olarak adlandırılır. Aslında günlük yaşantımıza baktığımızda çevremizde birçok yerde kullanılmaktadır. En basit örneği ile otomatik açılıp kapanan kapılar, yürüyen merdivenler gibi yerlerde PLC sistemi kullanılmaktadır.

İlk PLC sistemi 1968 yılında Bedford Associates firması tarafından MODICON ismi ile piyasa sürülmüştür. Daha sonra süre gelen zamanlarda firma el değiştirmiş ve günümüzde Fransız Schneider Electric firması olarak bilinmektedir.

Bir PLC birçok içyapıdan oluşmaktadır. PLC’nin belli başlı yapıları Arduino mikro kontrolcü kartları, bilgisayarlarda olduğu gibi bir işlemci, RAM ve ROM bellekleri, giriş çıkış modülü ve haberleşme modülü gibi yapılardan oluşmaktadır. Bir PLC’nin en büyük avantajı verilen komutların gerçek zamanlı olarak işlenmesi ve mümkün olan en kısa zamanda dış dünya ile haberleşmeyi sağlayarak fonksiyonları gerçekleştirmesidir. Bundan dolayı zamanlamanın kritik olduğu endüstriyel uygulamalarında sık sık kullanılır.

Peki, bu PLC sistemi nasıl bir işlem gerçekleştiriyor? Ne tür bir programlama dili içeriyor hiç düşündünüz mü? Kısaca bahsetmek gerekirse PLC’ler sadece 0 ve 1 komutlarından oluşur. Bilgi ya vardır ya yoktur. Bu girdilere göre işlem yapar ve sonucu verir. PLC sistemleri aslında en basit tabiri ile elektrik de kullanılan kapılar ile programlanır ve biz bu programlama diline Ladder Logic deriz. Bu programlama dili aslında açık ve kapalı anahtar sembollerinden oluşur. Bir PLC sistemini programlamak için üst düzey bir bilgisayar bilgisine ihtiyaç yoktur. Aynı zamanda bir PLC sistemini C diline benzer diller ile de programlayabilirsiniz.

PLC programlama dili hakkında daha fazla bilgi almak için yorumlara yazmayı unutmayın.


Yorumlar


Bu Bloğa Henüz Yorum Yapılmadı , İlk Yorum Yapan sen Ol
Yorum Ekle: